חברות וחברים יקרים,

דו"ח מדד הפסולת ברשויות המקומיות שפרסמנו השבוע מספר לראשונה סיפור מפתיע ואופטימי, וזאת על אף מסקנותיו הקשות באשר לכמות הפסולת שאנו מייצרים בכל שנה. במשך שנים הראינו שבערים העשירות בישראל משפחות מייצרות הרבה יותר פסולת מאשר בערים חלשות יותר. זה מאד פשוט –  מי שעשיר יותר צורך בד"כ יותר ולכן מייצר גם יותר פסולת.


עמית ברכה
אז איפה האופטימיות? דו"ח הפסולת החדש שלנו מעיד לראשונה על היפוך מגמה באותן ערים שיצרו מהפכה בטיפול בפסולת. בישובים חזקים כמו סביון, שהם, מודיעין, כפר-סבא ועוד שורה של ערים ומועצות מקומיות חזקות, חלה מגמת ירידה משמעותית בייצור הפסולת. באותם מקומות, קידמו הרשויות המקומיות תכניות להפרדת הפסולת במקור, כלומר הפרדת הפסולת הרטובה (אורגנית) מהיבשה בבתי אב, מנגנון אשר הוביל לשינוי תודעתי ולשינוי בתרבות הצריכה.
במילים אחרות, משפחה שניתנה לה התשתית להפרדת הפסולת בבית, החלה לחשוב פעמיים האם היא בכלל זקוקה לכמות מוצרי הצריכה שרכשה ושלבסוף הופכים לפסולת. משפחה שנאלצת לזרוק לפח האורגני שאריות של פירות וירקות שקנתה באופן מוגזם, לאחר שנרקבו, חשבה פעמיים האם לא נכון יהיה לרכוש בדיוק את הכמות הנדרשת ולא מעבר לכך.

לא בכל הרשויות המקומיות מצאנו את האופטימיות הזהירה הזו. העיר ת"א, לדוגמא, עדיין שיאנית ייצור הפסולת ואחת הערים הגדולות והחזקות בארץ. ועם זאת, המסקנה הברורה העולה מהדו"ח היא שפתרונות הפלא הטכנולוגיים שמוכר לנו המשרד להגנת הסביבה, לפיהם עדיף לטפל בהפרדת הפסולת במתקני המיון ומתקני הקצה במקום בבתים, אינה מובילה להפחתת הפסולת.

אנו באדם טבע ודין מאמינים שהמיחזור הוא רק שלב הכרחי אך לא מושלם, בדרך להפחתת הפסולת. למיחזור מחיר סביבתי כבד והוא חייב להיות ברירת המחדל. מנגד, במקומות בהם ניתנת לציבור ההזדמנות להפריד בעצמו את הפסולת בבתים, אנו עדים לשינוי התנהגותי באשר לתרבות הצריכה.

בקדנציה הקרובה נדרוש מהמשרד להגנת הסביבה להקצות את מאות מליוני השקלים שישנם בקרן הניקיון למטרה שלשמה נועדו – סיוע לרשויות המקומיות בהטמעת תכניות להפרדת הפסולת במקור, בבתים.

הפרדה במקור מובילה להפחתה במקור ולשם כולנו מכוונים.

שלכם,
עמית ברכה
מנכ"ל אדם טבע ודין

מודעות פרסומת