דעות
טפשת האירוויזיון והסכנה לדמוקרטיה

מאת דניאל בלטמן,הארץ-פורסם ב-16.05.19

בתחילתו של שבוע שבו מדינה שלמה שקעה בהתמכרות מטומטמת לתחרות שירים ירודת רמה, שאינה עומדת אפילו בהגדרה הכי נדיבה של מוסיקה פופולרית, פירסם חיים לוינסון פרטים על תוכניתו של בנימין נתניהו לחסל סופית את המחסום האחרון שמגונן על הדמוקרטיה הישראלית ("הארץ", 13.5). הוא מקדם חוק שיבטל את סמכות בג"ץ לפקח על החלטות הפוליטיקאים בכנסת, וימנע, בין היתר, את הסרת חסינותו. הפער בין המהלך ההיסטורי הזה, שקשה להפריז במשמעותו ועלול להפוך את ישראל לדיקטטורה — עם משטר שבו אין יכולת לשום גורם לא פוליטי לבלום את תאוות הכוח של גורמי השלטון — לבין הילולת האירוויזיון שהשתלטה על כל ערוצי התקשורת, הוא כמעט בלתי נתפש. הטיטניק הישראלית מפליגה בביטחה אל גורלה והמוני אזרחיה מסוממי מוסיקת הזבל ממשיכים לחשב מה סיכוייו של זמר ילדותי מסרביה לעקוף בדירוג את הזמרת החייכנית מקפריסין, והאם יש סיכוי לנציג המקומי, קובי מרימי, לנצח את שניהם….

סמוטריץ', כזכור, הוא הוגה "תוכנית השלבים" הג'נוסיידית לפתרון הבעיה הפלסטינית. הוא כבר קבע, כי הסכסוך בא"י בין שני העמים הוא בלתי פתיר. הברירה העומדת בפני ישראל, לדעתו, היא להציב בפני הפלסטינים תנאים כאלה שיבהירו להם, כי אם לא יסכימו לחיים נטולי זכויות לאומיות במדינת אפרטהייד גלויה, הם פשוט ייאלצו ללכת מכאן, בטוב או בכוח. מי מהם שיסכימו להמשיך לחיות כאן ולהסתפק ב"חיים פרטיים" סבירים יוכלו לעשות כן. אבל מה יקרה אם לא יסכימו, כמצופה מכל עם שוחר חירות? מנהיג קואליציית הארגונים הניאו־נאציים קבע חד־משמעית: אם יגררו הפלסטינים את ישראל למלחמה בשל התנגדותם לשמש חוטבי עצים ושואבי מים של גזע האדונים היהודי, הרי הסוף לא יהיה הגשמת מאווייהם הלאומיים, אלא, כדבריו, "במלחמה כמו במלחמה" ו"צה"ל כבר יידע מה לעשות" (כפי שאמר בכנס של אנשי הציונות הדתית במאי 2017).

 
הרחק מחגיגות האירוויזיון, נתניהו וסמוטריץ' מסכמים על הפיכת ישראל למקום שבו כל מי שיתנגד לדרכם ייוותר ללא הגנה משפטית
זוהי אמירה החוזרת כמעט מלה במלה על דברים שנשמעו בנאום מאוד ידוע שנישא ב–30 בינואר, 1939, ברייכסטאג הגרמני. היטלר קבע אז, כי אם יעלה בידי היהדות העולמית לגרור פעם נוספת את העולם למלחמה, הרי התוצאה לא תהיה ניצחון היהדות ובולשביזציה של אירופה, אלא סופו של הגזע היהודי. לדאבון הלב הוא הגשים את הנבואה הזאת כמעט במלואה עד 1945. ועם הנביא הישראלי הזה משלב נתניהו ידיים ומוציא את ישראל לדרך החדשה.

להרחבה

מודעות פרסומת