הסנקציות האמריקאיות על איראן מחזקות דווקא את רוסיה וטורקיה

הסנקציות על הנפט האיראני הוחמרו אחרי שארה"ב ביטלה החודש את הפטורים שהעניקה לשמונה מדינות, אבל בה בעת פתחו מערכת כלים שלובים עם רוסיה ■ ככל שאיראן תפיק ותייצא פחות נפט, תוכל רוסיה להשתלט על השווקים שינשרו מאיראן

הסנקציות על הנפט האיראני הוחמרו אחרי שארה"ב ביטלה החודש את הפטורים שהעניקה לשמונה מדינות, אבל בה בעת פתחו מערכת כלים שלובים עם רוסיה. ככל שאיראן תפיק ותייצא פחות נפט, תוכל רוסיה להשתלט על השווקים שינשרו מאיראן, בהם צרכניות נפט גדולות כמו הודו, יפן ודרום קוריאה, שייאלצו להשלים את צורכי הנפט שלהן ממדינות המפרץ אבל גם מרוסיה.

מאז המשבר עם אוקראינה והסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על רוסיה, חיפשו מדינות האיחוד מקורות חלופיים לאספקת נפט. מדינות האיחוד מייבאות כ-30% מתצרוכת הנפט שלהן מרוסיה וכ-39% מתצרוכת הגז. אחרי חתימת הסכם הגרעין העריכו מדינות האיחוד כי יוכלו לייבא נפט וגז מאיראן ולצמצם את היבוא מרוסיה. הסנקציות האמריקאיות הבהירו למדינות אלה שאיראן לא תוכל לשמש תחליף יציב ונראה כי רוסיה תמשיך להיות הספקית העיקרית, הן באופן ישיר והן באמצעות הצנרת החדשה שנבנתה דרך טורקיה.

כך, באופן פרדוקסלי, מחזקות הסנקציות האמריקאיות את הכלכלה הרוסית והטורקית – שתי מדינות שיחסיהן עם ארה"ב סובלים ממתח קבוע. תוצרי לוואי אלה אינם מעניינים את אזרחי איראן, שמתאמצים לגמור את החודש, אבל הם מחייבים את הממשל האיראני לתת את הדעת על מעמדה של איראן כספקית נפט – גם אחרי שיסתיים המשבר והיא תשוב לשוק העולמי, שבו תצטרך לגייס מחדש לקוחות שעברו לספקיות חדשות.

להרחבה

מודעות פרסומת