בעולם
לבנון וקפריסין מהדקות יחסים – וזה יעשה רק טוב לישראל
ככל שלבנון תתקדם בתוכניות ובהסכמים עם מדינות שכנות באזור, כולל הצטרפות ל"משחק המשולשים", כך יהיה עליה לנקוט קו פרגמטי יותר מול ישראל

מיכאל הררי,הארץ-12.05.2019 18:28 עודכן ב: 18:29

בימים אלה נרשמות התפתחוית מעניינות במיוחד במזרח אגן הים התיכון. ב-11 באפריל התקיים בביירות מפגש לבנוני־קפריסאי בהשתתפות שרי החוץ והאנרגיה משתי המדינות, שבו הוסכם להאיץ את המגעים ביניהן בתחומי האנרגיה. במסגרת זו, סוכם על משא ומתן אינטנסיבי לגבי הסכם יוניטיזציה בין שתי המדינות. הסכם מעין זה, לפיתוח מאגרים משותפים, מסדיר את ההתנהלות ביחס לשדות גז ונפט משותפים המשתרעים משני צדי הגבול הימי הכלכלי של המדינות.

שר החוץ הלבנוני ג'ובראן באסיל, שבעבר כיהן גם כשר האנרגיה, ציין כי סוכם שהמשא ומתן יושק ב-7 במאי, וכי במועד זה ינסו שני הצדדים למפות את נקודות ההסכמה והמחלוקת ביניהם. המטרה תהיה להשלים את המשא ומתן עד ספטמבר. במקביל, ביוני מתוכננת להתקיים פסגה משולשת לבנונית־קפריסאית־יוונית. שר החוץ הקפריסאי הוסיף כי הסכם יוניטיזציה ישגר מסר חשוב ומרגיע לחברות האנרגיה הבינלאומיות שמבקשות להשקיע באזור.

ניכר כי הצד הלבנוני מעוניין בהתקדמות מהירה בנושא, שכן הלבנונים מבינים שהם נמצאים מאחור בפיתוח פוטנציאל האנרגיה, בוודאי בהשוואה לישראל וקפריסין. זאת ועוד, לבנון מתכננת לבצע בשנה הבאה, כך לפי השר הלבנוני, קידוח בקרבת הגבול הימי שלה עם קפריסין.

תגובות

  1. מאמר מוזר. ישראלית היא שולית במשחק המשולשים הזה. הפיל המרכזי בחדר היא טורקיה. כל הבריתות מכוונות נגדה וזה גם המכנה המשותף (היחיד, יש לומר) בין כל השחקנים.

הכותב הוא עמית מדיניות במכון מתווים ומרצה בחוג למדע המדינה במכללה האקדמית עמק יזרעאל; שימש בעבר שגריר ישראל בקפריסין

להרחבה

מודעות פרסומת