לבנון וגבולותיה הימיים עם ישראל

מאת אמנון פורטוגלי,מכון חזן-‏27 אפריל, 2019

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, אמר ב-23 לאפריל, כי לבנון תסכים לסמן את גבולותיה הימיים עם ישראל והאזור הימי הכלכלי הבלעדי EEZ באמצעות אותו מנגנון המשמש לתיחום הקו הכחול, בפיקוח האו"ם.

הקו הכחול המפריד בין לבנון לאדמות ישראל עם יותר מ -200 נקודות, אך לפחות 13 נקודות שנויות במחלוקת בין ממשלת לבנון וישראל.

דבריו של ברי נמסרו בפגישה עם סטפיאנו דל קול, ראש צוות יוניפי"ל, שם שוחחו על המצב בדרום לבנון…., על הקו הכחול ועל הגבול הימי.

על פי הודעת לשכתו של נביה ברי, דל קול אמר כי המנגנון המשמש לשרטוט הקו הכחול יכול לשמש גם לפתרון בעיית הגבול הימי ולהגברת היציבות.

ברי וגורמים רשמיים בלבנון הזהירו מספר פעמים מ'התוקפנות הישראלית'  Israeli aggressions  על עתודות נפט וגז לבנוניות פוטנציאליות באזורי המים הכלכליים הנמצאים במחלוקת. בלוקים 8 ו -9 במרחב המים הכלכליים של לבנון  ממוקמים לאורך הגבול הדרומי עם ישראל. בסביבות 856 קילומטרים רבועים של אזור ימי במחלוקת נמצאים בבלוק 8 – אזור המחלוקת הגדול ביותר בכל הגושים. חלקים של בלוק 9 נמצאים בתחום שישראל טוענת כי הוא האזור הכלכלי הבלעדי שלה. לבנון טוענת שהמפה הימית שהיא הגישה לאו"ם תואמת עם שורה של הסכמי שביתת נשק שנחתמו ב -1949 בעקבות מלחמת ישראל-ומדינות ערב.

ככל הנראה הנכונות של לבנון לסמן את גבולותיה הימיים עם ישראל בפיקוח האו"ם נובע מדרישות חברות הנפט הגדולות שהתבקשו להשתתף במכרז השני של לבנון לחיפוש גז ונפט באזור הימי הכלכלי הבלעדי שלה.

"אני מקווה שממשלת ישראל תקבל את ההצעה של לבנון, תדחה את ההמלצות של משפטנים ואחרים שהתנגדו בעבר לחקיקת חוק האזורים הכלכליים, ותסדיר את הגבולות הימיים שלה בהתאם לכללי המשפט הבינלאומי.

כאן המקום לציין את עמדת 'מרכז חיפה למחקרי מדיניות ואסטרטגיה ימית' באוניברסיטת חיפה שעל ישראל לקיים הסדרה זו בהקדם, ובמיוחד מול קפריסין, גם יידרש גישור ופישור.  כמו כן צריך להשלים ולהעביר בכנסת את חוק האזורים הימיים."

 

על הצעדים האחרונים של לבנון לפיתוח פוטנציאל הגז והנפט במים הכלכליים שלה, במאמר שיבוא בהמשך.

 

http://www.dailystar.com.lb/News/Lebanon-News/2019/Apr-23/481719-lebanon-agrees-to-mark-maritime-border-using-blue-line-mechanism-berri.ashx

למקור