מנכ"ל משרד האנרגיה הציג את תכניות המשרד ל-2030 בפני מנכ"לים ובכירים בתעשיית האנרגיה הישראלית והאמריקאית

אתמול, ה-16.4.19, עודד רוז, מנכ"ל לשכת מסחר ישראל-אמריקה וצבי רום, יו"ר ועדת האנרגיה של לשכת מסחר ישראל-אמריקה, הפעילה בתחום הגז ואנרגיה חלופית אירחו את מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, ומנכ"לים ובכירים של חברות בתחום האנרגיה ועסקו במצב האנרגיה ועתיד שוק האנרגיה. בנוסף, עסקו בחשיבות של שיתוף פעולה בין חברות ישראליות ואמריקאיות בשינויים הטקטוניים שיקדמו את משק האנרגיה.

בתמונה מימין לשמאל:(עם הפנים קדימה)צבי רום,אודי אדירי,עודד רוז.קרדיט צילום:היידי לוין.

אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה: "משרד האנרגיה פועל כדי שב-2030 לא יהיה יותר ייצור חשמל מפחם, אלא רק מאנרגיות מתחדשות ומגז.

אבני היסוד שמרכיבות את המדיניות לשנים הקרובות:

1.    הפסקת השימוש בפחם לייצור חשמל עד לשנת 2030 לכל המאוחר. הדבר אפשרי טכנולוגית ויעיל כלכלית. אפשרי לביצוע באמצעות הסבת תחנות פחם לגז טבעי, סגירת תחנות פחמיות ושמירה רק לחירום והקמת אמצעי ייצור חליפים. כבר היום הפחם שהיווה 60% מתמהיל האנרגיה בעשור האחרון ירד ל-28-29%. בשנת 2022 יירד לפחות מ-15% והמטרה להוריד אותו ל-0. הפחם מזהם יותר ופולט הרבה יותר CO2. לכן המטרה היא כמה שיותר אנרגיות מתחדשות, אפס פחם וכל השאר גז.

2.    התעשיה- המטרה לחבר את כל התעשיה הישראלית לגז טבעי ולהפסיק את השימוש בדלקים מזהמים בתעשייה. 70% מהשימוש באנרגיה בתעשייה בישראל היא בגז טבעי, אבל כשמסתכלים על המפעלים, אנחנו רחוקים מלהיות שם.

3.    תחבורה- בתוך 12 שנה כל כלי הרכב החדשים בישראל יהיו מבוססים על חשמל, או גז טבעי ברכבים כבדים. לישראל יש את כל הסיבות להיות מדינה מובילה בזה: בישראל החשמל זול, יש דלקים מאוד יקרים עקב המיסוי, אין ייצור בנזין וסולר מקומי- הכל מיובא, החשמל בעוד 10 שנים יהיה מאוד נקי, אנחנו מדינה קטנה שחובבת טכנולוגיה, עם מיסים מאוד גבוהים על רכב אז ניתן לתת הנחות גדולות על החשמל. יש את כל התנאים להצלחה, והמשרד עובד על כך.

מעבר ליעדי 2030, המשרד בעיצומו של הליך תחרותי להבאת חברות זרות ולפתח עוד מאגרים."

עודד רוז, מנכ"ל לשכת מסחר ישראל-אמריקה: "יש מקום רב לפעילות של חברות ישראליות ואמריקאיות בהפיכת משק האנרגיה הישראלי לנקי יותר ולכזה הנשען על אנרגיות חלופיות."