פורום האנרגיה בטכניון: "דרושה תוכנית אב לפיתוח משק האנרגיה עד 2050"
הממשלה אמנם קבעה תוכנית אסטרטגית עד 2030, אך נדרשת תוכנית לטווח ארוך יותר – כך קבעו נציגים מהמגזר הפרטי ומחברת החשמל: "אם לא יודעים איפה יוקמו תחנות כוח עתידיות, אין אפשרות לתכנן את רשת ההולכה"

גרשון גרוסמן

אורה קורן,דהמרקר-16.04.2019 06:33

הממשלה פועלת ללא חזון במשק האנרגיה, ודרושה תוכנית אב למגזר עד 2050 — כך קבע פורום האנרגיה במוסד שמואל נאמן בטכניון. בדיון שנערך במארס בפורום בהשתתפות נציגים מהמגזר הפרטי ומחברת החשמל, עלה הצורך בקביעת תוכנית אסטרטגית לטווח ארוך יותר מזו שקבעה הממשלה ל–2030.

תוכנית כזאת אמורה, בין השאר, לסלול את הדרך לאספקת כמות מספיקה של אנרגיה לכל צורכי המשק בדרך יעילה ותחרותית, שתוריד מחירים ותשפר את איכות האוויר. במקום זאת, הפיתוח בתחום מתנהל ממכרז למכרז עם יעדי ממשלה חלקיים, ולעתים תוך מחלוקות בין משרדי האנרגיה, האוצר והסביבה, שבולמות יוזמות פיתוח.

פרופ' גרשון גרוסמן, שריכז את דיוני הפורום עם חברת הסגל נעמה שפירא, אמר כי "אחת הבעיות הגדולות היא סינכרון בין הקמת תחנות הכוח בעתיד לתכנון רשת ההולכה בהווה. נותנים ליזמים חופש להקים תחנות לייצור חשמל והם מתלוננים שאין תוכנית לטווח ארוך להבאת החשמל מהם לרשת הארצית. אם אין יודעים איפה יוקמו תחנות הכוח העתידיות, אין אפשרות לתכנן את רשת ההולכה עבורן. מגמות הגידול של האוכלוסייה, במיוחד במרכז הארץ, מכתיבות במידה רבה את צורכי פיתוח רשת ההולכה של החשמל".

להרחבה

מודעות פרסומת