ניתוח כלכליסט

שחר של יום ישן: בין ניצחון נתניהו לאמון הציבור במערכת המשפט
הצלחת נתניהו והליכוד בבחירות מסמנת שבציבור לא שופטים לחומרה את האובססיה של ראש הממשלה ל"סיקור חיובי", ושדווקא היועמ"ש והפרקליטות צריכים לחשוש למעמדם. התעכבות הסנגורים בקבלת חומרי החקירה מרמזת שהדרך לכתבי אישום עוד ארוכה

משה גורלי,כלכליסט-06:5214.04.19
תגיות:בחירות 2019
בנימין נתניהו
בתי המשפט
מערכת המשפט
הליכוד
בג"ץ
אביחי מנדלבליט
אריה דרעי
1. הבאזז היה באוויר: יום אחרי הבחירות הארץ היתה צפויה להישטף בחומרי חקירה עסיסיים מתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו. בינתיים זה לא קורה. ההנחה היתה שברגע שסנגורי נתניהו והחשודים האחרים יקבלו את החומר, יחלו ההדלפות. אפשר לחשוב שעד כה, כשהחומרים היו רק במשמורת המשטרה והפרקליטות, הם לא שוחררו החוצה. ההבדל הוא שכעת רשימת המחזיקים בחומרים תגדל משמעותית וחשד ההדלפה יתפזר ביניהם. הבדל נוסף הוא שעכשיו יש סיכוי גדול יותר לראות הדלפות שמשרתות את הנאשמים, ולא רק את הנרטיב התביעתי כפי שהיה עד כה.

סנגוריהם של אלוביץ' וארנון מוזס – עוה"ד נוית נגב, איריס ניב־סבג, ז'ק חן ומיכל רוזן־עוזר – יבקשו לקבל חומרים נוספים. כל נאשם מקבל כעת את החומרים שנוגעים אליו בלבד, אולם הזיקה בין הפרשות 4000 ו־2000 – האובססיה לתקשורת ולסיקור חיובי מצד נתניהו – תניע את הסיגורים לבקש את חומרי התיק המקביל כדי למצוא בהם ראיות לטובת מרשיהם. ואז יתחיל משא ומתן עם הפרקליטות שתסרב או תיעתר חלקית. ואם תסרב אפשר יהיה לפנות לבג"ץ. וסנגורי נתניהו יבקשו עיכוב בגלל הקליינט שעסוק עכשיו בהרכבת ממשלה, בגלל הכמות הגדולה של החומרים, בגלל שבאמצע יש את פסח. סיבות לא יחסרו.

השימוע לנתניהו ייערך בפני היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, ואילו השימוע לנאשמים האחרים יתקיים בפני פרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) ליאת בן־ארי. שתי בעיות מתעוררות בהקשר זה: ראשית, השימוע אמור להתקיים בפני מקבל ההחלטה וזה מנדלבליט; שנית, בן־ארי היא הפרקליטה המלווה בתיקים והסיכוי שתוכל לקיים שימוע ב"לב פתוח ונפש חפצה" אינו גדול. במיוחד לנוכח ההדלפה שהיא זו שתמכה באישומים חמורים יותר בתיקים 1000 ו־2000, ועכשיו יבקשו ממנה להקל עוד לאחר שמנדלבליט כבר הקל ביחס לעמדתה המקורית.

2. לניסיון לפענח את הצלחת נתניהו בבחירות הנוכחיות אפשר להוסיף גם חוסר אמון כפול מצד הציבור ביועץ המשפטי ובפרקליטות: חוסר אמון גם בתוכן כתב החשדות בתיקי האלפים, וגם בעיתוי פרסומו לפני הבחירות. התוכן לא נשמע משכנע לרבים: סיגרים ושמפניות, ושיחה שלא הבשילה לכלום עם מוזס. אפילו תיק 4000, העוגן של כתב החשדות המשולש, נשען על "סיקור חיובי" כטובת ההנאה שקיבל נתניהו ביחסי השוחד. 

בתיקים אלו, גם כשהם מצוידים בפרקליט מלווה, לא מתקבלת החלטה תוך פחות משלושה חודשים. תיק הצוללות ותיק גל הירש התארכו לחודשים רבים ואף לשנים. יש לברך על יעילות, אבל כשהיעילות תקדימית מותר לחשוד בה. הטענה שלפיה נתניהו הביא על עצמו את את הקדמת פרסום כתב החשדות נגדו כשהקדים את הבחירות אינה עניינית — הוא פוליטיקאי ועל מעשיו יישפט בקלפי. אלא שהיועץ אינו פוליטיקאי ולכן מסגרת שיקוליו שונה.

ייתכן שחשד לשחיתות בפרשת הצוללות היה משפיע לרעה על בוחרי נתניהו. אך אין לזלזל בכוחו להטביע גם חשד כזה ולשכנע את תומכיו שמדובר בפייק ניוז וברדיפה. וזו הנקודה המטרידה והמסוכנת ביותר בקמפיין של נתניהו, שמוכן לדרוס את הלגיטימיות של גורמי האכיפה כדי לחלץ את עצמו. כך תקף בשקרים את פרקליט המדינה שי ניצן ואת בן־ארי. ובמבחן התוצאה בקלפי המתקפה הצליחה. נראה ששירתה אותו גם תבונת ההמונים ביחס לתיקיו, שחושפים בעיקר התנהגות מוסרית לקויה, בריונות, חמדנות, קמצנות, תיאבון בלתי נדלה למתנות ולסיקור חיובי — אך שחיתות גדולה לא בוקעת מהם. אולי הקמצנות שהסגיר בפנייתו לוועדת ההיתרים בבקשת התרומות מבן דודו תפיל עליו חקירה וחשד לשחיתות חמורה יותר

להרחבה