ידיעות-אחרונות-ממון • 10.04.2019
אדם טבע ודין: הקמת תחנות כוח מונעות בגז בשכונות תסכן את התושבים
תחנות הכוח, שמתוכננות בין השאר לשדה דב העתידי ולמחנה סירקין, הן "פצצה מתקתקת" לדברי העמותה, שמזהירה מפני סיכון בטיחותי ובריאותי • משרד האנרגיה: "תחנות גז מפחיתות זיהום אוויר"


מאת עופר פטרסבורג 

אם חשבתם שבלוני הגז מסוכנים, "פצצה מתקתקת" צפויה לעשרות אלפי דירות המתוכננות להתחבר למתקני ייצור חשמל בגז טבעי בשכונות מגורים חדשות, כמו בשדה דב העתידי או במתחם מחנה סירקין בפתח־תקווה. "החלטה לאפשר בניית תחנות כוח בשכונות מגורים פועלת בכיוון ההפוך, ותחזיר את הזיהום לריאות של התושבים", טוען ד"ר אריה וגנר, מנהל תחום אוויר ואנרגיה בעמותת אדם טבע ודין.

מתברר שרשות החשמל מעודדת הקמת מתקני ייצור בגז טבעי בשכונות מגורים על חשבון אנרגיות מתחדשות בתוכניות הבנייה החדשות. מדובר על מתקני ייצור קטנים המחוברים לרשת חלוקת החשמל ואמורים להביא לעידוד תחרות בין יצרני החשמל. הקמתם דורשת בניית תשתיות בסמוך לבתי מאות אלפי תושבים. "זו פצצה מתקתקת שתעבור מתחת לקרקע של כל אותם בתים ויוצרת סיכון בטיחותי", טוענים בעמותת אדם טבע ודין.

תחנות גז אמנם פחות מזהמות מתחנות פחמיות, אך עדיין מייצרות זיהום. "בחסות מהפכת ביזור האנרגיה, כל שכונת מגורים חדשה תוכל לקבל תחנות כוח גזיות זעירות שיגדילו את הזיהום", טוענים בעמותה.

המשרד להגנת הסביבה מתנגד לתהליך הזה וכבר הביע התנגדות לתוכנית במחנה סירקין. כיום עוד אין הנחיות של המשרד כיצד לבנות את התחנות ואיך לפקח על רמות הזיהום שצפויות באותן שכונות.

"באופן אבסורדי, זה מנוגד לתהליכים שקורים במשרד האנרגיה שפועל להוצאת הזיהום מהמרחב העירוני ע"י עידוד מעבר לכלי רכב חשמליים, אך מצד שני מחזיר את הזיהום דרך אותן תחנות כוח גזיות", טוענים באדם טבע ודין. עו"ד לי־היא גולדנברג, ראש תחום כלכלה, סביבה ומשאבי טבע בעמותה, אמרה כי "טוב יעשה השר אם במקום לסכן תושבים עם ריבוי צנרת גז מתחת לבתיהם, יקדם תשתיות לאנרגיות מתחדשות ובפרט פאנלים סולאריים על גגות".

להרחבה

מודעות פרסומת