אנרגיה ותשתיות

7 מיליארד שקל התנדפו – ובממשלה ניסו לשמור זאת בסוד
חברת החשמל ויתרה על 2.3 מיליארד דולר לטובת פיצוי בשווי 360 מיליון דולר – ואף רוצה שצרכני החשמל בישראל יממנו את הוצאותיה המשפטיות מול מצרים ■ החברה העבירה לבורסה דיווח מאוחר ולא מדויק – ומבקשת מהמדינה לשפות את בכיריה שהיו מעורבים בעסקה ■ גורם משפטי: "התנהלות בלתי-תקינה"

יפתח רון-טל

אורה קורן,דהמרקר-03.04.2019 19:34 עודכן ב: 21:23

"התספורת" המתגבשת לחוב של ממשלת מצרים כלפי ציבור צרכני החשמל בישראל צפויה להיות גבוהה מכפי ששוער עד כה. נתונים שפירסמה היום (ד') רשות החשמל מעידים כי חברת החשמל אמורה היתה לקבל ממצרים פיצוי בסך של 2.3 מיליארד דולר, בגין הפרת חוזה הגז בין שתי המדינות, שהביאה ב-2011  לעצירת ההזרמה של הגז המצרי לישראל – ולזינוק תעריף החשמל במשק בעשרות אחוזים.

את סכום הפיצוי המקורי (1.76 מיליארד דולר) קבעה בוררות בינלאומיות עוד ב-2015, וזה צבר מאז ריבית והצמדות. אלא שממשלת מצרים סירבה לשלם את הסכום שנפסק לחובתה, ובתום משא ומתן הסכימה חברת החשמל הישראלית להסתפק בכ-16% בלבד מהסכום שנפסק.

חברת החשמל הסכימה לפיצוי של 500 מיליון דולר, אך בתשלומים שייפרסו על פני 8.5 שנים. משכך, אמדה רשות החשמל את שוויו הכלכלי של הפיצוי ב-340-380 מיליון דולר בלבד. זאת, לא כולל הוצאות משפט בסך 16 מיליון דולר – שאותן ביקשה חברת החשמל לממן באמצעות חשבונות החשמל של הציבור בישראל.

דירקטוריון חברת החשמל אישר את טיוטת הפשרה הזאת עוד בסוף ינואר – אך החברה לא דיווחה על כך לבורסה. כמו כן, החברה פנתה לרשות החשמל, הכפופה למשרד האנרגיה, בבקשה לקבלת פרה-רולינג להסכם הנרקם. ברשות לא הסכימו עדיין לנפק אישור כזה, אך נמנעו אף הם מלדווח על ההסכם לציבור – חרף השלכתו על תעריף החשמל.

להרחבה

מודעות פרסומת