הודעה לעיתונות-03 אפריל 2019

 

260 מגהוואט במחיר  של 18.18 אג' לקוט"ש בלבד במכרז מוצלח נוסף של רשות החשמל למתקנים קרקעיים בטכנולוגיה הפוטו- וולטאית!

מליאת רשות החשמל אישרה אמש את זוכי ההליך התחרותי השלישי למתקנים פוטו וולטאים קרקעיים המחוברים במתח גבוה ונמוך. המחיר שנקבע בהליך זה הוא 18.18 אג' עבור כל קוט"ש המוזרם מהמתקן אל הרשת, והוא מבטא את המשך ירידת המחירים בתחום הפוטו-וולטאי בעולם ובישראל בפרט. ההספק הזוכה הוא 260.5 MW והוא צפוי להתממש עד לסוף שנת 2020 ובכך לתרום לעמידה ביעדי המדינה ל- 10% שילוב אנרגיות מתחדשות בשנה זו.

בהליך הראשון שקיימה הרשות זכו 235 מגהוואט במחיר של 19.9 אג' לקוט"ש ובהליך השני זכו 105 מגהוואט במחיר של  19.78 אג'לקוט"ש.

כיום עומד אחוז האנרגיה המתחדשת על מעל ארבעה אחוזים. יצור האנרגיה המתחדשת צפוי לגדול באופן משמעותי במהלך שנת 2019: בשבועות הקרובים יחלו לפעול שני המתקנים התרמו-סולאריים באשלים בהספק כולל של 242 MW. בימים אלו מתחילים לפעול גם מתקני גגות קטנים בהספק מצטבר של מאות מגהוואט במסגרת המכסות שפרסמה הרשות בקיץ 2018. בנוסף, לקראת סוף השנה יחלו לפעול גם המתקנים הקמים במסגרת ההליך התחרותי הקרקעי השני. לאור זאת, עד סוף השנה הנוכחית צפויה כמות החשמל מאנרגיות מתחדשות להוות מעל 7% מכלל צריכת החשמל במשק.

בדומה למכרזים הקודמים, אופן בחירת הזוכים בהליך זה בוצע בשיטת ה clearing price בו דורגו ההצעות מהנמוכה אל הגבוהה והמחיר הנבחר של ההצעה הבאה שלא זכתה משולם לכלל ההצעות הזוכות.

באופן תקדימי, בהליך זה שולבו גם הצעות מהליך מקביל המתקיים בשטחי יהודה ושומרון ומנוהל על ידי המינהל האזרחי. לאחר קביעת המחיר הזוכה, ימשיך להתנהל ההליך ביו"ש באופן נפרד מזה שבצד הישראלי.

לאחר חג הפסח הרשות צפויה לפרסם את רשימת הזוכים במכרז המתח העליון. ההצעות למכרז זה הוגשו במהלך במהלך חודש נובמבר ובימים אלו מנהל המערכת בוחן את התכנות החיבור של ההצעות.

בתוך כך נערכת רשות החשמל לקראת הגשת ההצעות להליך התחרותי הבא והראשון מסוגו עבור גגות ומאגרי מים, אשר צפוי להתקיים בתחילת חודש מאי.

 

מודעות פרסומת