מאגרי הגז – גשר לאנרגיה מתחדשת
תחליפי דלקים וגז טבעי ממשל ורגולציה

נכתב ע"י דיויד רוברטס drvox@ | פורסם לראשונה ביולי, 2018,אילת-איילות מידעון 2019

מקור: https://www.vox.com/energy-and-environment/2018/7/13/17551878/natural-gas-markets-renewable-energy

במהלך העשור האחרון, הדעה הרווחת במגזר האנרגיה היא שגז טבעי הוא נכס מהמעלה הראשונה. פחם הוא מלוכלך והולך ומתייקר, אבל עדיין מוקדם מדי לקפוץ כל הדרך לאנרגיה מתחדשת. כדי להתקדם מהווה של דלקים מאובנים לעתיד של אנרגיה מתחדשת צריך גשר.

 

גז טבעי נועד להיות הגשר הזה, דרך להפחית את פליטות שלנו בהשוואה לפחם, בזמן שאנחנו עובדים על הגדלת הייצור מאנרגיה מתחדשת.

בתפקידו כגשר, נראה שלגז הטבעי יש עתיד נוח. ראשית, הוא יחליף את מפעלי הפחם העיקריים ולאחר מכן, כאשר אנרגיה ממקורות מתחדשים תגדל לכדי ספק הכוח העיקרי, הגז הטבעי יספק גמישות, מילוי הפערים היכן שאנרגיה מתחדשת אינה קבועה (שמש, רוח). על ידי מילוי תפקידים מרובים אלה, הגז הטבעי יזכה לחיים ארוכים, הרבה מעבר לפחם, ויוכיח את עצמו שימושי גם במחצית השנייה של המאה ה -21.

או לפחות כך חשבנו שהסיפור הולך.

בסביבות 2015, רק חמש שנים לתוך עליית קרנו של הגז, הנרטיב הזה התחיל להשתנות. ראשית, עלויות ייצור אנרגיה מרוח ושמש צללו כה עמוק וכה מהר, עד שכיום הן נמוכות בהרבה מעלויות ייצור גז טבעי (הערת אילת-אילות: בארץ התעריף לקילו וואט מותקן של חשמל המיוצר מגז הנו 13 אג' לעומת 15 אוג' מקילו וואט מותקן סולארי). לאחר מכן הסוללות, שחקן החיזוק של אנרגיה מתחדשת, שמעניקות לה את הגמישות למילוי פערים, גם מחירי הסוללות נעשו נמוכים בהרבה מכפי שציפו בשוק. זה קרה כל כך מהר, עד שבנסיבות מסוימות, אנרגיה סולארית + אחסון או טורבינות רוח + אחסון הן ייצור אנרגיה זול יותר מאשר הסבה של מפעלים לגז טבעי ומסוגלים לתת את אותו כיסוי ומענה לצרכים.

עלות הגז הטבעי כבולה למחיר הסחורות של גז טבעי, שמטבען יש להן תנודתיות רבה. המחיר של קילו-וואט אנרגיה מתחדשת קשורה אך רק לעלויות הטכנולוגיה, ואלו צוללות מטה, מטה, מטה. התחזיות האחרונות מצביעות כי ייתכן ויהיה זול יותר לבנות מתקני ייצור חדשים מאנרגיה מתחדשת + אגירה, מאשר להמשיך ולהפעיל תחנות גז קיימות כבר בשנת 2035.

במקביל, המוניטין הסביבתי של הגז נפגע מסדרת דו"חות כולל מאמר שפורסם לאחרונה במגזין Science, שהראה כי פליטות מתאן מגז טבעי גבוהות בהרבה מכפי ששיערו קודם לכן, והן עלולות לחבל משמעותית ביתרון האקלימי של הגז על פני פחם. (להרחבה נוספת במאמר הבא).

גם אם פליטת מתאן יופחתו, הן לא יכולות להעלם לחלוטין. וארה"ב צריכה להפחית את פליטות הפחמן שלה לחלוטין – להגיע לנטו אפס פליטות- עד אמצע המאה. גז טבעי פשוט אינו מתאים לעתיד של אפס פליטות פחמן, אלא אם נבנה תשתית מסיבית ללכידת פליטות פחמן. אבל עד שזה יקרה, הגז טבעי יהיה חייב להעלם מהמפה.

 

מודעות פרסומת