"מר כלכלה" בנימין נתניהו נכשל – וישראל הורידה לטמיון עשור
עשר השנים של בנימין נתניהו בשלטון, זה שידע בהיותו שר אוצר לחולל תפניות כלכליות מרחיקות לכת, היו שנים של דריכה במקום ■ קצב צמיחת התוצר לנפש ירד בעשור החולף ב–0.8% ■ אם לא יימצאו מנועי צמיחה חדשים — ישראל נידונה לדעיכה מתמשכת

נתניהו בשער האקונומיסט

מירב ארלוזורוב,דהמרקר-01.04.2019 06:01 עודכן ב: 07:44

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הגיש אתמול את דו"ח בנק ישראל הראשון שלו. הנגיד, שמונה על ידי בנימין נתניהו לפני כמה חודשים, בוודאי אינו נוטר לו טינה, ובכל זאת הדו"ח — המוגש שבוע וחצי לפני הבחירות — הוא תעודת עניות לראש הממשלה. זהו דו"ח שעליו מתנוססת תמונת חוסר הצלחה כלכלי, אפשר להסתכן ולומר אפילו כישלון, של נתניהו, המכהן כראש הממשלה ברציפות מאז 2009, ויש לו השפעה מתמשכת על כלכלת ישראל מאז מונה לשר אוצר ב–2003.

נתון המפתח לחוסר ההצלחה של נתניהו הוא 0.8%. "מראשית העשור ירד קצב הצמיחה של התוצר בישראל בכ–0.8 נקודת אחוז בהשוואה לעשור הקודם", ציין בנק ישראל ביובש, וזה אומר שבמהלך העשור שלו כראש ממשלה נתניהו הסיג את כלכלת ישראל לאחור. המדד העיקרי להצלחה כלכלית הוא התוצר לנפש. זהו המדד לרמת החיים של האוכלוסייה, ובמדד הזה נתניהו נכשל. הוא נכנס לתפקידו בשיאו של המשבר הכלכלי העולמי ב–2009, הצליח לחלץ את ישראל מהמשבר ב–2010 ולהביא לעלייה חדה בתוצר לנפש באותה שנה (חלק משמעותי מהחילוץ צריך להיות מיוחס לצעדים שנקט בהם עוד ראש הממשלה הקודם, אהוד אולמרט), אבל מאז 2010 התוצר לנפש בישראל נמצא בירידה.

הדברים הגיעו לידי כך שהגידול בתוצר לנפש בשלוש השנים האחרונות הוא נמוך מזה של המדינות המפותחות. אומת הסטארט־אפ, שהתברכה בפריון גבוה ובהרבה מאד ילדים, ושהצליחה לחמוק בשלום מהמשבר הכלכלי העולמי — צומחת עשור אחרי בקצב נמוך יותר ממדינות אירופה הזקנות, הכבדות, השקועות במשבר מתמשך.

גרוע עוד יותר, בנק ישראל חוזה שחורות לישראל בהמשך הדרך. אם הדברים ימשיכו להתקדם בקצב של העשור החולף הרי שקצב צמיחת התוצר עומד לרדת מ–3.3% בשנה כיום ל–2.7% עד 2035 ו–2.2% עד 2065. הצמיחה לנפש, שהיא המדד לרמה החיים, צפויה להתרסק מצמיחה של 1.4% כיום ל–0.9% ב–2035 ו–0.6% בלבד ב–2065. זוהי נסיגה דרמטית באיכות החיים בישראל. וההשלכה היא שהפער בין ישראל ובין המדינות המפותחות לא יצטמצם לעולם.

להרחבה

מודעות פרסומת