הטבלה האמיתית לא משקרת

אלכס פישמן-המוסף לשבת-ידיעות אחרונות • 16.03.2019

נתניהו התגאה בכך שישראל היא המעצמה השמינית בעולם וצה"ל הצבא השלישי בכוחו, וזקף זאת לזכותו | אלא שמדובר בתוצאות סקר המשקף את דעתם האישית של אנשים ברחבי העולם, ולא בנתונים השוואתיים | מסמך שנחשף כאן לראשונה, ומרכז ממצאים של מכוני מחקר מובילים בעולם בתחומי הביטחון, הכלכלה, הטכנולוגיה ועוד, מציג תמונה קצת פחות ורודה על עוצמתה של המדינה

האם ישראל היא אכן המעצמה השמינית בעולם? האם עוצמתה הצבאית באמת ניצבת איתן במקום השלישי, כשרק ארצות־הברית ורוסיה לפניה וסין משתרכת אחריה? ההערכות הללו, שהן חלק מסקר שערך מכון גאלופ בשיתוף עם אוניברסיטת פנסילבניה ובחסות כתב העת US News and World Report, התפרסמו לפני כמה שבועות ועוררו בישראל התרגשות רבה. "זה בלתי נתפס" התמוגג ראש הממשלה נתניהו לנוכח הפרסום. "פשוט לא ייאמן, והכל בזכות מדיניות הממשלה שלנו", המשיך לזרוע אשליות על קרקע הצמאה לטפיחה על שכם….

במסגרת הסקר של מכון גאלופ, שאליו התייחס נתניהו התבקשו 21 אלף איש במדינות שונות לתת ציונים ל־80 מדינות בתשעה תחומים הנוגעים לנושאים כלכליים, חברתיים, מדיניים ופוליטיים. בכל אחד מהתחומים הוצגה למשתתפי הסקר שורה של שאלות, למשל: האם "כיף" לבקר באותה מדינה, מה השפעתה התרבותית על העולם, מה אופי האוכלוסייה, מהי המורשת שלה, האם זו חברה פתוחה לעסקים, מהי איכות החיים באותה מדינה וכו'. אחד הפרקים עוסק בעוצמה הכלכלית והפוליטית, ובוחן שאלות כמו איך כלכלתה של המדינה משפיעה על כלכלת העולם, האם זוהי מדינה מנהיגה, מה היא עוצמת הבריתות שלה ומהי עוצמתה הצבאית.

אלא שמרבית המשתתפים בסקר לא ביקרו במדינות שעליהן נשאלו, או ביקרו רק בכמה מהן, וגם הידע שלהם לגביהן מוגבל. כך שהסוקרים בדקו, למעשה, את התדמית של אותן מדינות בעולם. תדמית זה חשוב, אבל היא רק מרכיב אחד מני רבים בעוצמתה של מדינה, ולא המרכזי שבהם.

כשבחנו את מצבה של ישראל מול שאר המדינות בכל התחומים, היא התברגה במקום 30, לפני מקסיקו ואחרי ברזיל. לעומת זאת, בתשובה לשאלה האם ישראל היא מדינה ידידותית, "סקסית" שכיף לבקר בה, קיבלה ישראל את המקום ה־70 (מתוך 80). ואילו בתחום הפתיחות העסקית ניצבת ישראל במקום 64. הנשאלים גם רואים בישראל מדינה בעלת קשרים בינלאומיים והשפעה פוליטית גבוהה מאוד בעולם, ועדיין, היא לא נחשבת בעיניהם ל"מדינה מנהיגה".

הסקר הזה מבטא את הסטיגמות כלפי החברה הישראלית, ולא בהכרח מחמיא לה. אנחנו נתפסים כמדינה כוחנית ומיליטריסטית, כמו סין, וכחברה לא ידידותית, שמרנית וסגפנית. בקיצור – אין כאן fun. אבל את זה נתניהו לא מזכיר.

להרחבה