אסדת לויתן, הפסקת הפקת הגז בהולנד ופרויקט הלביא

מאת אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-‏11 מרץ, 2019

דף מסרים חדש הועבר מתאגידי הגז לעיתונאי החצר והמשרתים במשרד האנרגיה: ״האסדה כבר כאן. אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור…״

לפי דף המסרים החדש, צריך להדגיש שהאסדה המדוברת היא מתקן ענק שממוקם 10 ק"מ מהחוף במקום שבו עומק המים הוא כ-100 מטר והזזת האסדה למרחק של 40 ק"מ מהחוף בלתי אפשרית כי עומק המים שם הוא 1,200 מטר.

לפי דף המסרים החדש, צריך לומר שהזזת האסדה פירושה חיסול פרויקט לוויתן במתכונתו הנוכחית.

לפי דף המסרים החדש, צריך לספר שעלות האסדה כ- מיליארד דולר, ושהזזת האסדה פירושו, לפי דף המסרים שהגז מלויתן לא יגיע לישראל בסוף שנה זו וגם לא לירדן ולמצרים.

מסרים אלו הם חצאי אמת אם לא שקריים. לא מדובר על הזזת האסדה אלא על אסדת טיפול צפה באזור הקידוח של לוויתן, כפי שחברת אנרג'יאן עושה בקידוחי תנין וכריש.

אכן 'הזזת', נכון יותר הפסקת השימוש באסדה הנבנית עתה, פירושה חיסול פרויקט לוויתן במתכונתו הנוכחית. זה בפירוש מה שצריך לעשות, שכן במתכונת הנוכחית פרויקט לוויתן מסכן את תושבי ישראל, את האקוויפרים שלה ואת חופיה, וזה סיכון שאין צורך לקחת אותו מכיוון שיש חלופה בדוקה טובה יותר בה משתמשים בעולם.

ולבסוף, האיום שהגז מלוויתן לא יגיע לישראל בסוף שנה זו וגם לא לירדן ולמצרים, הוא איום חלול מפי אלו שלא דאגו, ולא חייבו, ועדיין לא מחייבים את הגדלת תפוקת הגז ממאגר תמר. הגדלה שהייתה מספקת את כל כמות הגז שלוויתן אמור לספק, שהייתה מאפשרת את סגירת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה כבר לפני שנתיים.  יתרה מזאת, כלל לא בטוח שיהיה ייצוא גז לירדן ולמצריים.

להרחבה