ישראל היא מדינה אחת לשלושה עמים – ואת הצ'ק ישלמו היהודים החילוניים
ישראל אינה מדינת כל אזרחיה מכיוון שהיא מאפשרת לחרדים לא ללמוד ולא לעבוד, ומונעת מהערבים זכות שווה ללימודים ולעבודה ■ התוצאה: פערים עצומים בכישורים של שלושת העמים שחיים כאן ■ המחיר נגבה מכולנו

מירב ארלוזורוב,דהמרקר-11.03.2019 06:08

בואו נדבר על מדינת כל אזרחיה. לא, לא השתגענו לפתוח כאן דיון פוליטי בנוגע לעמדה המסורתית של החברה הערבית בישראל, שרוצה לראות את ישראל נהפכת ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה. אנחנו זוכרים היטב שעמדה כזאת — שעל בסיסה פועלות מרבית הדמוקרטיות הליברליות בעולם, בראש ובראשונה ארה"ב – מצדיקה במדינת ישראל פסילה מהתמודדות לכנסת. עמדה כזאת גם מצדיקה התנערות גורפת אפילו מתמיכה מבחוץ (גוש חוסם) של המפלגות הערביות בקואליציה אפשרית כלשהי. מה שנחשב בכל העולם כבסיס למבנה הדמוקרטי, בישראל הוא כמעט על תקן של בגידה.

אז לא, לא נשתגע לעורר את הדיון הפוליטי הזה. אנחנו רוצים לדון במשמעות המעשית של "מדינת כל אזרחיה", או עד כמה ישראל היא מדינה של כל האזרחים בה, או שמא יש בה אזרחים טובים יותר וטובים פחות. הנתונים מלמדים שבישראל אין אזרחים מסוג אחד, אלא יש שלושה סוגי אזרחים שונים במהותם זה מזה.

אם תרצו, ישראל היא מדינה אחת לשלושה עמים. להלן: חילונים (כולל מסורתיים), חרדים וערבים. שלושה עמים שונים, שבמקרה מתגוררים באותה מדינה, ובמקרה יש להם אותה אזרחות. כל קשר אחר ביניהם הוא מקרי בהחלט, ואין כמו נתוני היכולת האישית כדי להמחיש זאת.

להרחבה

מודעות פרסומת