אנרגיה ותשתיות

איך לשמור על מעמדה של ישראל כמעצמת גז
יש חשיבות קריטית לכך שישראל תשגיח היטב על ההתפתחויות הפוליטיות באירופה ותקיים יחסים קרובים עם הפוליטיקאים התומכים בצינור הגז עם ישראל

עמנואל נבון,דהמרקר-05.03.2019 15:31

מזכר הבנות שחתמה ישראל בנובמבר 2018 עם קפריסין, יוון ואיטליה לבנייתו של צינור הגז הארוך בעולם, כדי לייצא גז טבעי לאיחוד האירופי, הוא מהלך אסטרטגי בעל השלכות מרחיקות לכת — הן עבור ישראל והן בהפיכת מזרח הים התיכון למוקד אנרגיה חשוב. בעוד שבעבר היו לישראל יחסים מתוחים עם יוון, היום שתי המדינות מקיימות אימונים צבאיים משותפים. שינוי זה נובע, בין השאר, מהפיכתה של ישראל ליצואנית של גז טבעי.

בינואר 2018 הוקם פורום הגז של מזרח הים התיכון (EMGF) בין ישראל, מצרים, יוון, קפריסין, איטליה, ירדן והרשות הפלסטינית. זהו צעד משמעותי הממסד את השותפות החדשה בתחום האנרגיה במזרח הים התיכון.

שותפות חדשה זו באגן הים התיכון מקדמת אינטרס גיאו־פוליטי כפול המשותף לישראל ולארה"ב: הראשון, להפחית את שליטתה של רוסיה בשוק האנרגיה האירופי, ובנוסף — להציב משקל נגד לגישתה של איראן לאגן הים התיכון דרך סוריה. באמצעות הקישור בין מצרים לישראל דרך הגז הטבעי, פורום הגז של מזרח הים התיכון מחליש את שאיפותיה של איראן באזור.

להרחבה

מודעות פרסומת