השבוע נחשפנו לעובדה שראש הממשלה נתניהו היה שותף לגלגול של העסקים האלה למשך תקופה, שנגמרה לדבריו שנה לאחר תחילת הקדנציה השנייה כראש ממשלה. ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה חשפה כי נתניהו החזיק במניות חברה ששמה לא פורט, בתחום "תוספי הפלדה", שבמניותיה החזיק נתניהו יחד עם אחד מבני דודיו, נתן מיליקובסקי, בנו של מתי.

….

השריד העיקרי לעסקי הפלדה של האחים מיליקובסקי הוא דווקא מהענף השני של המשפחה – הענף של הדוד מתי המנוח. מתי מת ממחלה ב-1969 בגיל צעיר, ובניו נתן ודן, המתגוררים בבוסטון, ירשו ממנו את העסק שייסד, חברת ג'ורדן אינטרנשיונל, שעסקה במסחר בינלאומי בפלדה.

נתן מיליקובסקי הוא גם אחד משני אנשי העסקים שנתניהו ביקש באחרונה מוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה להתיר לו לקבל מהם כספים למימון הגנתו בחקירותיו. הוועדה דחתה את הבקשה השבוע והורתה לנתניהו להחזיר לנתן 300 אלף דולר שכבר העביר אליו ללא היתר. במסגרת החלטת הוועדה צוין כי בקשה קודמת שהגיש נתניהו לוועדה גילתה כי נתניהו החזיק במניות חברה בתחום "תוספי הפלדה", יחד עם נתן, ולמעשה היה שותף עסקי שלו. נתניהו מסר בתגובה שהמניות נרכשו בהיותו אזרח, קרי – לפני 2002.

בין 2003 ל-2005, בתקופה שבה החזיק ראש הממשלה במניות "חברת תוספי הפלדה" יחד עם נתן, נכנסו בני הדודים להשקעות בתחום ייצור הפלדה ורכשו שתי חברות: SeaDrift ו-C/G Electrodes, הראשונה עוסקת בייצור חומרים החיוניים לייצור פלדה והשנייה בייצור רכיבים למפעלי פלדה. שתי החברות נרכשו בכמה מיליוני דולרים בודדים. בין 2008 ל-2010, בעסקה בת שני שלבים, מיזגו את העסק הזה לחברה הציבורית גרפטק אינטרנשיונל שנסחרה באותה העת בנאסד"ק. בתמורה קיבלו בעלי המניות בשתי החברות, לפי דיווחים מהתקופה, חבילה של מניות ואג"ח בגרפטק בשווי של כ-450 מיליון דולר, וסכום של כ-260 מיליון דולר במזומן. נתניהו טען בתגובה לשאלות Markerweek ש"שנה לאחר שנבחר לראשות הממשלה, מימש את מניותיו בחברה של בן דודו, באישור מלא של הרשויות". הוא מכחיש אפשרות ש"המימוש" היה במסגרת עסקת המיזוג עם גרפטק ושכתוצאה מהמימוש קיבל מניות בחברה הרוכשת.

משפחת מיליקובסקי
העסקה הפכה את נתן ודן מיליקובסקי לבעלי מניות משמעותיים בגרפטק – ונתן אף שימש כדירקטור בחברה בין 2010 ל-2015 (באופן לא רציף). נתן מיליקובסקי עצמו החזיק לפי דיווחים 11% ממניות החברה, ונהפך לבעל האג"ח הגדול ביותר של החברה, עם חוב של מאות מיליוני דולרים של החברה כלפיו. העובדה שגרפטק היא חברה ציבורית מאפשרת הצצה מסוימת לחוג לקוחותיה במהלך התקופה. החברה אמנם לא פירטה במדויק מה היקף המסחר שלה עם כל לקוח, אך פירסמה מעת לעת את רשימת "לקוחות המפתח" המצומצמת של החברה, ובהם – טיסקנרופ. ב-2015 נמכרה חברת גרפטק לקרן ברוקפילד, בכ-850 מיליון דולר.

החברות הפרטיות של נתן ודן עדיין פעילות. לפי פרסומים מהשבועות האחרונים בעיתונות היוונית, באחרונה התעניין נתן ברכישת מפעל לייצור פלדה לא רחוק מסלוניקי.

משרדו של עו"ד דוד שמרון ייצג את משפחת מיליקובסקי המורחבת, כולל את נתן עצמו וגם את עזרא מיליקובסקי, בעניינים שונים ברציפות בעשורים האחרונים. למעשה, מדובר בלקוחות ששמרון ירש מאביו ארווין, שהקים את המשרד. "אבא שלי נעזר בשמרון לעניינים פרטיים כמו צוואה, או טיפול בנדל"ן בתל אביב שההורים שלי ירשו מהצד של אמא", אומר גיל מיליקובסקי. לדבריו, "לא ידוע לי שאבי יוצג על ידי שמרון בעסקה כלשהי".

במרשם החברות הפנמי רשומה עד היום חברה בשם Abale Investments שמנהליה הם שלושה: דוד שמרון, ורות ועזרא מילקובסקי המנוחים. ברשם החברות הישראלי רשומה חברה בבעלות עזרא מיליקובסקי בשם אבידג ייעוץ שהוקמה ב-2003. כתובת החברה היא במשרדיו של שמרון בירושלים.

נתניהו היה בצעירותו אורח קבוע בבית משפחת מיליקובסקי בבריסל. "בכל נסיעה לדודים בארה"ב הוא היה עוצר אצלנו לשבוע־שבועיים. כשביבי היה מגיע לכאן, הבחורות היו כרוכות אחריו. חלק מהן היו יהודיות", מספר דוד בחצי חיוך.

לנתניהו היה גם קשר קרוב לדוד עזרא, שכלל שיחות ארוכות והתייעצויות שגברו בשלב שבו החליט נתניהו הצעיר שחלומו להיות פוליטיקאי. עזרא, מספרים בניו, סייע לנתניהו ביצירת היכרות עם חוג מכריו וגם במתן תרומות למכון יונתן – מכון מחקר וושינגטוני בנושא המלחמה בטרור העולמי שהקים וניהל נתניהו ב-1980-1978, הקרוי על שם אחיו יוני. המכון סייע לנתניהו, בין היתר, בטוויית רשת קשריו העניפה בצמרת יהדות ארה"ב.

להרחבה

מודעות פרסומת