משפט

שדה בריר: בג”ץ הורה למדינה לנמק למה לא התחשבה בהשלכות הבריאותיות
בג"ץ לא הכריע בנוגע לכרייה וחציבת פוספטים באזור ערד ■ התושבים מתריעים מפני סכנת חיים ואילו המדינה לא גיבשה עמדה אחידה ■ סגן השר ליצמן: "גם אם בן אדם אחד עלול למות – זה רצח"

יעקב ליצמן

ביני אשכנזי,דהמרקר-27.02.2019 13:17 עודכן ב: 18:21

העתירה נגד חציבת פוספטים בשדה בריר לא הוכרעה – ושופטי בית המשפט העליון הכריעו כי היא תידחה לעיון. לדיון הגיע גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בין היתר נוכח העובדה שהמדינה לא הציגה עמדה אחידה בסוגייה, מה שהקשה על הפרקליטות לייצג את כל הנוגעים בדבר מטעם המדינה.

משרדי הממשלה שנגדם הוגשה העתירה הם: משרד הבריאות, שמתנגד לתוכנית בשל החשש לבריאות התושבים, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה והמשרד להגנת הסביבה, שאנשיו תומכים בתוכנית.

הדיון באולמם של השופטים עוזי פוגלמן, מני מזוז ואלכס שטיין, בנוגע לשדה בריר בערד – נגע לתוכנית מתאר ארצית לכרייה ולחציבת פוספטים באזור העיר ערד והיישוב כספייה ועל שטח היישוב אל-פורעה.

עיריית ערד, שעתרה באמצעות עו"ד אפי מיכאלי ועו"ד חיים שימן מהמחלקה המשפטית בעירייה, וכן באמצעות עו”ד ערן צין מהקליניקה לצדק סביבתי והגנה על זכויות בעלי חיים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, טענו כי כריית הפוספטים בסמוך ליישובים מסכנת את בריאות התושבים, שמספרם מגיע ל-55 אלף, ותוביל לגידול שאינו מקובל בעולם המערבי בהיקף התמותה והתחלואה בקרב תושבי האזור.

לצד עתירתה של עיריית ערד, ייצגה עו"ד מאיסא מוראני מארגון עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל  – את היישוב אל-פורעה, ישוב בדואי מוכר משנת 2007 הנמצא גם הוא בסמוך לשדה בריר שבו אמורה להתבצע כריית הפוספטים.

בדומה לעיריית ערד, מוראני טענה בשמם של אנשי אל-פורעה כי כריית הפוספטים תפגע בבריאות התושבים, אך בשונה מהמקרה של תושבי ערד, עניינם של תושבי אל-פורעה לא נלקח בחשבון על ידי רשויות התכנון.

בנוסף, טענו אנשי אל-פורעה כי עצם כריית הפוספטים בתוך שדה בריר תוביל לפינוי חלק מתושבי היישוב, משום שישנם אנשים שמתגוררים בתוך השדה, ואף בית הספר של היישוב נמצא במתחם המיועד לכריית הפוספטים.

מנגד, המדינה טענה בדיון כי יש לחלק בין השלב המקדמי בו נמצאת התוכנית לכריית פוספטים לבין השלב הסופי בו התוכנית עצמה תצא לפועל.

להרחבה

מודעות פרסומת