הנמר הכלכלי האפריקאי – The African Tiger

מאת אמנון פורטוגלי,מכון חזן-‏16 פברואר, 2019

 

להערכתי, יש סיכוי גבוה שבמהלך השנתיים הקרובות נשמע הרבה על מצרים כנמר הכלכלי האפריקאי.

אחת הסיבות העיקריות לשיפור החזק בכלכלה המצרים הם גילויי שדות הגז הגדולים במדינה. לגידול בתפוקת הגז המצרית ולהתעצמות של הכלכלה המצרית יהיו השלכות על מדינת ישראל. סימן ראשון לכך נמסר ב-13 לפברואר – 'לא' חד משמעי ממצרים לפרויקט צינור הגז איסט-מד.

 

במהלך השבועות הראשונים של 2019, פורסמו מספר דו"חות חיוביים על כלכלת מצרים ממשקיפים בינלאומיים, וכן דווח על ירידה בגרעון הממשלתי ועל ירידה באינפלציה.

אחת הסיבות העיקריות לשיפור החזק בכלכלה המצרית הם גלויי שדות הגז הגדולים במדינה. מצרים הפסיקה לייבא גז טבעי נוזלי (LNG) באוקטובר 2018, ובכך חסכה סכומי עתק שהוציאה מדי שנה כדי לענות על הביקושים המקומיים.

אחד הסימנים המורים על כוחה הכלכלי המתעצם של מצרים, הוא תוצאת המכרז שפרסמה מצרים לזכיונות נפט וגז. ענקיות הנפט והגז הבינלאומיות רויאל דאץ' של,ENI, BP , ואקסון-מוביל היו בין הזוכות באחד המכרזים הגדולים ביותר בעולם לזכיונות נפט וגז, שפרסמה מצרים. נראה כי מצרים מצליחה לשמור על עלייה בהשקעות זרות הנובעות מתגליות ענק במדינה, ולקדם את עצמה כמרכז לייצור ולמסחר בגז במזרח הים התיכון.

לגידול בתפוקת הגז המצרית ולהתעצמות של הכלכלה המצרית יהיו השלכות מעניינות על ישראל. סימן ראשון לכך נמסר ב-13 לפברואר: 'לא' חד משמעי ממצרים לפרויקט צינור הגז איסט-מד.

 

דו"חות חיוביים על כלכלת מצרים

במהלך השבועות הראשונים של 2019, פורסמו מספר דו"חות חיוביים על כלכלת מצרים ממשקיפים בינלאומיים, וכן דווח על ירידה בגרעון הממשלתי ועל ירידה באינפלציה.

להרחבה

מודעות פרסומת