'גרין ניו דיל' -התוכנית של הדמוקרטים להתמודד עם שינוי האקלים, להגיע ל-100% אנרגיה מתחדשת בתוך עשר שנים.

מאת אמנון פורטוגלי,מרכז חזן-‏9 פברואר, 2019

בנובמבר 2018 הציגה חברת בית הנבחרים הדמוקרטית אלכסנדריה אוקאסיו-קורטז Alexandria Ocasio-Cortez  מסגרת להצעת 'גרין ניו דיל', Green New Deal proposal אשר מעטים שמעו עליה עד אז.

גרין ניו דיל הוצג כדרך היחידה עבור המפלגה הדמוקרטית וארצות הברית להתמודד ברצינות עם שינוי האקלים. לדברי אוקאסיו-קורטז:  "אין לנו ברירה, אנחנו צריכים להגיע לאנרגיה מתחדשת של 100% בתוך עשר שנים. אין אפשרות אחרת ".

 

עכשיו, פחות משלושה חודשים לאחר מכן, שישים חברי בית נבחרים דמוקרטים ותשעה סנטורים דמוקרטים,  כולל חמישה שהודיעו או צפויים להתמודד לנשיאות – קאמאלה האריס, אליזבת וורן, קורי בוקר, קירסטן גיליברנד, וברני סנדרס

Kamala Harris, Elizabeth Warren, Cory Booker, Kirsten Gillibrand, Bernie Sanders

נותנים גיבוי להצעת החלטה המתווה את העקרונות ואת המטרות של הגרין ניו דיל.

הצעת ההחלטה מגדירה את הגרין ניו דיל כחבילת מדיניות מסיבית שתעצב מחדש את הכלכלה האמריקנית, ותחסל את כל פליטות הפחמן בארה"ב.

 

https://ocasio-cortez.house.gov/sites/ocasio-cortez.house.gov/files/Resolution%20on%20a%20Green%20New%20Deal.pdf

 

תכנית 'גרין ניו דיל' המדוברת היא תכנית להגנת הסביבה המשולבת עם תכנית חברתית. היא משלבת שיפור בסביבה, במיוחד הפחתת הסיכונים של שינוי האקלים, עם שינויים חברתיים וממשלתיים רחבים, כמו חלוקה מחדש של הכנסות וצמצום בצבא ארה"ב.

בנוסף לכך שארה"ב תהפוך לניטרלית מבחינת פליטות פחמן, התכנית קוראת ל"גיוס לאומי, חברתי, תעשייתי וכלכלי בקנה מידה שלא נראה מאז מלחמת העולם השנייה ועידן הניו דיל", ומספקת לכל תושבי ארה"ב מערכת בריאות באיכות גבוהה, דיור בר השגה, בטוח, ונאותה, וביטחון כלכלי.

להרחבה