ישראל אינה זקוקה יותר לאינטל כדי להוכיח שהיא מעצמת היי-טק
שוב לא נבדקו חלופות למענקי העתק שמקבלת אינטל כהוראת קבע כל כמה שנים ■ אולי הממשלה הבאה תגבש מפת דרכים ל-20 שנה, שתקבע יעדים כלכליים-חברתיים ותעגן תקציבים למימושם

אורה קורן,דהמרקר-29.01.2019 18:47 עודכן ב: 18:48

כשהשקעה גדולה של אינטל עומדת בפתח, הממשלה מסתערת עליה באופן קבוע בלי לבחון חלופות למענק העתק, שברור שיינתן לחברה. הממשלה מסתפקת בבדיקה שתוצאותיה ידועות מראש, ולפיה יש כדאיות כלכלית להשקעה הספציפית שמולה.

השקעת הענק המתוכננת של אינטל – 40-35 מיליארד שקל בחמש השנים הבאות – עומדת במבחן הכדאיות הכלכלית. המדינה תיתן לחברה מענק של כ-3.5 מיליארד שקל ותקבל בתמורה, לפי חישובי משרד האוצר, כ-9 מיליארד שקל. ההשקעה גם תואמת את האינטרס של הממשלה להפוך למדינת היי-טק, תוך זריקת פירורים לתעשייה היצרנית. לעתים נראה כי בממשלה מעדיפים שתעשייה זו תיעלם בהקדם כדי לפנות עוד מקום להיי-טק.

הממשלה אמנם בנתה בשנה האחרונה תוכנית השקעות להטמעת המהפכה התעשייתית הרביעית(הטכנולוגית) בתעשייה יצרנית, אך זו אינה מתרוממת. במקום להכפיל את המענקים במסלול זה, תוך הקטנת סיכון היזמים, המדינה מפנה את המענקים לאינטל, בניגוד למדינות כמו ארה"ב, גרמניה, יפן ואפילו סין – המשקיעות הרבה יותר מישראל בהטמעת טכנולוגיה מתקדמת לשידרוג פריון בתעשיה יצרנית.

להרחבה