רגע היסטורי:26.01/2019

יסודות אסדת לווייתן (JACKET) כבר כאן

בחודשים הקרובים יגיע גם חלקה העליון של האסדה וכבר בסוף שנת 2019 יזרום הגז הטבעי מלווייתן לצנרת הגז של מדינת ישראל ולמדינות השכנות.

 

לאחר חודש של מסע ימי מטקסס לישראל, הגיעו יסודות אסדת לווייתן (JACKET) למיקומם במים הטריטוריאליים של ישראל, כ-10 קילומטרים מול חופי ישראל. במהלך השבוע הקרוב יונחו הרגליים על הקרקעית, ויקובעו באמצעות יתדות ענק ובסיוע אנשי מקצוע המתמחים בעבודות תת ימיות, אניית מנופים, וכלי שייט נוספים.

פרוייקט לווייתן מתקדם כמתוכנן ובהתאם ללוחות הזמנים, כך שכבר בסוף שנת 2019 יושלם הפרויקט כולו, הגז הטבעי יזרום למשק הישראלי ולמדינות השכנות, יחזק את מעמדה של ישראל באזור ויאפשר לכולנו לנשום אוויר נקי ובריא יותר.

רגלי האסדה הושטו על גבי דוברת ענק באורך של 180 מטרים, במשך 28 יום, חצו את האוקיינוס האטלנטי, מרחק של למעלה מ 11,500 קילומטרים. גובהן של רגלי האסדה אשר נבנו במשך 18 חודשים, כ-98 מטר ומשקלן כ- 15,500 טון, והן תוצבנה כ- 10 קילומטרים מערבית מהחוף, בעומק מים של כ- 86 מטרים, על ידי עגורן ימי המתמחה בפרויקטי-ענק ימיים.

יסודות האסדה (הרגליים) הינם החלק הראשון של האסדה שהגיע ארצה, כאשר במהלך החודשים הקרובים יגיע גם חלקה העליון של האסדה – החלק התפעולי Topside)), עליו ממוקמים מתקני האסדה ומגורי צוות העובדים. לאחר השלמת ההקמה, תתבצע סדרה של בדיקות הרצה ולאחריה תחל הזרמת הגז לשוק המקומי ולמדינות השכנות, הצפויה כאמור בסוף 2019.

מאגר לווייתן, הממוקם כ-125 קילומטרים מערבית לחיפה, נתגלה בדצמבר 2010 על ידי השותפות בפרוייקט: נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו, והוכר כאחת מתגליות הגז הטבעי הגדולות בעולם בעשור הקודם. היקף ההשקעה בפיתוח השלב הראשון בפרוייקט עומד  על 3.75 מיליארד דולר.

שלב 1א' בלווייתן כולל פיתוח תת ימי המורכב מ- 4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. כל קידוח בעל כושר הפקה של  כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, והיקף ההפקה השנתי צפוי לעמוד על כ-12BCM.

הגז מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-130 ק"מ ישירות לאסדת הטיפול (פלטפורמה). הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז המטופל וקונדנסט מיוצב יוזרמו מהאסדה לחוף באמצעות צינור שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), ולצנרת הולכת הדלקים הארצית של קצא"א, כפי שהוגדר בתכנית המתאר הארצית.

חיבור הגז הטבעי מלווייתן למשק הישראלי הוא אירוע היסטורי המביא תועלות סביבתיות וכלכליות אדירות עבור אזרחי ישראל. הגז מלווייתן יאפשר ליצרני החשמל ולמפעלי התעשייה להקטין את השימוש בדלקים מזהמים, וכתוצאה מכך להפחית את עלויות האנרגיה ולהקטין עוד יותר את רמות זיהום האוויר.

מעבר לתועלות הסביבתיות, הביטחוניות והכלכליות הרבות, ייצוא הגז מלווייתן למצרים ולירדן הופך את מדינת ישראל ליצואנית גז משמעותית, ומחזק את יחסיה ומעמדה באזור.

נמשיך לעדכן ולהעלות מידע רלוונטי בעמוד הפייסבוק והאתר של הפרוייקט –

– 'לווייתן הפרוייקט הלאומי'

אתר – https://www.leviathanproject.co.il/

 

מודעות פרסומת