משפט

תיקי נתניהו: הטעות של מנדלבליט לפני השימוע – והמקרה המוזר של גל הירש
ההתנהלות של נתניהו ופרקליטיו אינה תואמת את גישתו מלפני כמה חודשים שלפיה "לא יהיה כלום כי אין כלום" – אלא בדיוק להפך ■ אף שהיועמ"ש חסך לציבור הודעה דרמטית נוספת של ראש הממשלה, הפגישה עם סניגורו היא טעות

 

מאת עידו באום,דהמרקר-19.01.2019 21:01 עודכן ב: 20.01.2019 06:11

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נעתר בשבוע שעבר לבקשתו של עו"ד נבות תל-צור – סניגורו של ראש המשלה, בנימין נתניהו – לקיים פגישה בעניין מועד פרסום ההחלטה בתיקי נתניהו. הסכמת היועץ לפגישה כזאת היא שגיאה – ואינה עולה בקנה אחד עם הגישה שלפיה פוליטיקאים אמורים לזכות ביחס שווה בפני החוק.

גל הירש כמקרה מבחן

תיקי נתניהו לא נולדו על רקע מערכת הבחירות הנוכחית, ולכן נהג היועץ בצורה נכונה כאשר החליט להמשיך את הדיון בהם גם עתה. ההחלטה לאפשר לסניגורו של נתניהו להעלות "בהרחבה" ובעל פה את טיעוניו נגד פרסום ההחלטה במועד קרוב – תמוהה אפוא בכמה מישורים…

…היועץ המשפטי לממשלה ובכירי הפרקליטות מקבלים לא אחת בקשות מצד סניגוריהם של נחקרים וחשודים להיפגש, כדי לטעון טענות שאינן לגופו של תיק חקירה, אלא כל מטרתן לברר מדוע מתעכב התיק. אחד התיקים הבולטים ביותר בזירה הציבורית בהקשר הזה, הוא תיק החקירה בעניינו של תת־אלוף במילואים גל הירש, שהיה מועמד למפכ"ל המשטרה עד שהשר גלעד ארדן נאלץ לוותר על מועמדותו בגלל פתיחתה של חקירה שלא הסתיימה עד עצם היום הזה.

שלוש וחצי שנים לאחר פתיחת תיק החקירה הזה נגד הירש, תיק המלווה על ידי אותה פרקליטות מחוז שמנהלת את תיקי נתניהו, שום דבר בעניינו של הירש לא מתקדם. לא פשוט להיות אדם שענן של חקירה פלילית מרחף מעל ראשו. חברות שהירש קשור בהן אינן יכולות לגשת למכרזים בארץ ובעולם. מינויים לתפקידים רשמיים חסומים בפניו. כל מי שיבקש לברר עליו פרטים ייתקל בחיפוש פשוט בגוגל בעיקר בדיווחים על החשדות ששמו נקשר בהם.

הירש שיתף פעולה עם חוקריו וגם עם הפרקליטות, עד שנקעה נפשו. צוות הסניגורים ששכר ככל שחקירותיו הלכו והתמשכו – פנה כדי לבקש פגישות עם בכירי הפרקליטות בניסיון להאיץ את קבלת ההחלטה בעניינו, תהא אשר תהא.

בניגוד לנתניהו, הירש לא רוצה לעכב את פרסום ההחלטה. הוא רוצה פגישה כדי שההחלטה תתקבל כבר. סניגוריו של הירש פנו בשמו לגורמי אכיפת החוק – ובהם ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט – לא פחות מ-12 פעמים כדי לקבל פגישה, שכל מטרתה היא לבקש החלטה. היועץ המשפטי לממשלה לא נענה לבקשה הזו, כפי שלא ייענה כנראה לכל בקשה דומה. רק סניגורו של נתניהו, תל-צור, ייהנה מהפריווילגיה של פגישה שמטרתה להעלות טיעונים בעניין פרסום ההחלטה.

אגב, תל-צור חבר בצוות הסניגורים של הירש. היועץ אמנם הודיע לתל-צור שבעניין נתניהו יהיה מוכן לשוחח רק על הטיעונים לגבי מועד פרסום ההחלטה. אם כך, בזמן הפנוי שייוותר לשניים, יוכלו לשוחח על התארכותו הבלתי־סבירה של תיק הירש.

להרחבה