שתיקת הכבשים: כשכל הצמרת לא פוצה פה – מדינת ישראל תמשיך להיהרס
אפי נוה הוא רק דוגמה קיצונית אחת לתוצאות של מדיניות הסירוס וההחלשה של כל שומרי הסף, האיזונים והבלמים ■ עם בית משפט מוחלש, רגולטורים כנועים, פקידים צייתנים ושלטון של חשודים בפלילים – ישראל צפויה להמשיך להידרדר

להרחבה

מירב ארלוזורוב,דהמרקר-17.01.2019 07:42 עודכן ב: 08:47

האם הגיעו מים עד נפש? כך זה נראה. אפי נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין, נעצר בחשד לשוחד מיני במינוי שופטים. בכך, גם המוסד האחרון שעוד נהנה מאמון הציבור בישראל – מערכת המשפט – עומד לאבד את שאריות האמון שעוד קיימות כאן.

זה לא מקרי, כמובן. כל הסימנים הם שמערכת המשפט נמצאת תחת מתקפה שיטתית ומכוונת שנועדה להחליש, לקעקע ולרסק את האמון הציבורי בה. מי שמנצחת על תזמורת היא שרת המשפטים איילת שקד, ששמה לעצמה למטרה "לאזן את מערכת המשפט". זאת דרך אחרת להגיד שמערכת המשפט אינה לגיטימית, כי היא "אינה מאוזנת", ולכן מותר ואף רצוי לרסק אותה.

באורח מזעזע, לקמפיין המתוזמר היטב של שקד נגד מערכת המשפט בכלל, ובית המשפט העליון בפרט, חבר הגוף שאמור היה להיות המגן של המערכת. החברים בלשכת עורכי הדין, שהם שליחי בית המשפט, עשו יד אחת עם שקד בוועדה למינוי שופטים, לשם "איזונה" של המערכת. זאת אותה ועדה שהחשד עתה הוא כי שוחד מיני היה אחד משיקולי ה"איזון" שלה…..

….צמרת הלשכה התייצבה מאחורי נוה, למרות כתב האישום שהוגש נגדו ואף שנוה לא חולק על עובדות היסוד באישום נגדו.

המצב האבסורדי שבו הבכירים ביותר במערכת המשפט וחברים בוועדה למינוי שופטים חשודים בפלילים – ואיש אינו פוצה פה או פועל להדחתם – הוא ככל הנראה נקודת השפל של מערכת המשפט. זה נכון גם לגבי השתיקה של שרת המשפטים, בת בריתו של נוה, שהגנה עליו בגופה.

בשם ה"איזון" הקדוש של מערכת המשפט, אין לשקד בעיה שבראש אחד הגופים החשובים ביותר במערכת יעמוד חשוד בפלילים. ביממות הראשונות לפרסום החשדות נגד נוה שקד אפילו לא קראה לפרישתו מהוועדה למינוי שופטים.

בדומה לשתיקתם של חברי לשכת עורכי הדין ושל שקד, שתיקה מאפיינת את התקופה הנוכחית בצמרת הישראלית. שתיקה היא שם המשחק כיום, גם כאשר נעשות עוולות בוטות, גלויות ומזעזעות. זה לא נעצר במערכת המשפט, כמובן.

להרחבה