23 לדצמבר 2018

אסדת לווייתן בדרך לישראל:

רגלי האסדה (Jacket) יצאו לדרכן ממפרץ מקסיקו על גבי דוברת ענק,יוצבו על קרקעית הים במהלך הרבעון הראשון של 2019.צעד משמעותי נוסף בפרויקט האנרגיה הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל: בשבועות האחרונים, הושלם ייצור ה"רגליים"  ((Jacket של אסדת לווייתן הצפויה להפיק גז טבעי ממאגר לוויתן, ולהזרימו לצנרת הגז של מדינת ישראל כבר בסוף שנת 2019.

רגלי האסדה יצאו לדרך מטקסס, שם  ייוצרו  במהלך 18 החודשים האחרונים ע"י אנשי חברת נובל אנרג'י וחברות קבלניות המתמחות בפרויקטים מורכבים מסוג זה. רגלי האסדה ((Jaket המושטות על גבי דוברת ענק באורך של 180 מטרים (לשם השוואה – אורכו של מגרש כדורגל ממוצע כ- 110 מטרים), יחצו במהלך השבועות הקרובים את האוקיינוס האטלנטי, מרחק של 7200 מיילים ימיים  בדרכן למים הטריטוריאליים של ישראל, לשם יגיעו במהלך הרבעון הראשון של שנת 2019.

גובהן של רגלי האסדה כ- 98 מטר ומשקלן כ- 15,500 טון. הן תוצבנה כ- 10 קילומטרים מערבית מהחוף בעומק מים של כ-86 מטרים, על ידי עגורן ימי המתמחה בפרויקטי-ענק ימיים, העגורן שהתקין לפני כחמש שנים את אסדת תמר.

עם הגעתן תקובענה הרגליים לקרקעית הים באמצעות יתדות ענק ובסיוע אנשי מקצוע המתמחים בעבודות תת ימיות, ביניהם צוללנים המתמחים בצלילות לעומקים מירביים. התהליך כולו יארך בין שבועיים לארבעה שבועות, ובסופו יעזוב העגורן הימי את האיזור.

יצויין כי במהלך השבועות הללו, ולאחריהם, תהיה נוכחות רבה של כלי שיט מול חופי ישראל.

במחצית השניה של 2019 יגיע החלק התפעולי של האסדה Topsides)), עליו ממוקמים מתקני האסדה ומגורי צוות העובדים, והוא יוצב על גבי רגלי האסדה. לאחר השלמת ההקמה, תתבצע סדרה של בדיקות הרצה לפני הזרמת הגז לשוק המקומי בסוף 2019.

חיבור צנרת הגז של לוויתן למשק הישראלי הוא אירוע היסטורי המביא תועלות מרחיקות לכת עבור אזרחי ישראל. הגז מלוויתן יאפשר ליצרני החשמל ולמפעלי התעשייה להקטין את השימוש בדלקים מזהמים, וכתוצאה מכך להפחית את עלויות האנרגיה ולהקטין עוד יותר את רמות זיהום האוויר.

מעבר לתועלות הסביבתיות, הביטחוניות והכלכליות הרבות, ייצוא הגז מלוויתן למצרים ולירדן הופך את מדינת ישראל ליצואנית גז משמעותית, ומחזק את יחסיה ומעמדה באזור.

מאגר לוויתן הממוקם כ-125 קילומטרים מערבית לחיפה, נתגלה בדצמבר 2010 על ידי השותפות בפרוייקט: נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו, והוכר כאחת מתגליות הגז הטבעי הגדולות בעולם בעשור הקודם. היקף ההשקעה שאושרה לצורך פיתוח השלב הראשון בפרוייקט עומד  על 3.75  מליארד דולר.

שלב 1א' בלוויתן כולל פיתוח תת ימי המורכב מ- 4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. כל קידוח בעל כושר הפקה של  כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, והיקף ההפקה השנתי צפוי לעמוד על כ-12BCM/.

הגז מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-130 ק"מ ישירות לאסדת הטיפול (פלטפורמה), אשר תמוקם כ-10 ק"מ מערבית לחוף. הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז המטופל וקונדנסט מיוצב יוזרמו מהאסדה לחוף באמצעות צינור שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), ולצנרת הולכת הדלקים הארצית של קצא"א, כפי שהוגדר בתכנית המתאר הארצית.